Nekustamo īpašumu izsoles

Nekustamo īpašumu izsoles ļauj iegādāties īpašumu vairākas reizes lētāk nekā pērkot no privātpersonas vai bankas, taču jāatceras, ka nauda par īpašuma iegādi ir jāsamakā 1 mēneša laikā  no izsoles dienas.  Turpinājumā aplūkosim, (1) kā iegūt finansējumu dalībai nekustamo īpašumu izsolē un, (2) kur un kā atrast izsoles, (3) kā izvairīties no krāpniekiem.

Kā iegūt naudu nekustamo īpašumu izsoles darījumu veikšanai?

Cilvēkiem ar lieliem uzkrājumiem nav vajadzīgs kredīts nekustamo īpašumu iegādei izsolē, taču visiem pārējiem nekustamo īpašumu izsolesbez aizdevuma neiztikt. Vēl pāris gadus atpakaļ saņemt kredītu šādai vajadzībai bija nereāli, taču šobrīd uzņēmumi kļūst nedaudz elastīgāki un ir reizēm ir gatavi aizdot naudu, taču tikai pēc izsoles. Tradicionāli nekustamā īpašuma izsoles noteikumi  paredz, ka izsoles uzvarētājam ir jāsamaksā visa summa viena mēneša laikā. Ja tas netiek izdarīts, sākotnēji iemaksātie 10%, kas jāsamaksā par dalību izsolē tiek zaudēti.

Praksē nekustamo īpašumu izsoles ietver sekojošus posmus:

  • izsoles izziņošana (aptuveni 1 – 2 mēnešus pirms norises);
  • dalībniekiem jāieskaita 10% izsoles rīkotāja bankas kontā;
  • izsoles norise;
  • uzvarētājam jāsamaksā nosolītā īpašuma vērtība 1 mēneša laikā;
  • pēc naudas saņemšanas īpašums tiek ierakstīts zemesgrāmatā uz uzvarētāja vārda.

Gadījumā, ja nekustamo īpašumu izsola tiesu izpildītāji procedūra ir vēl garāka, jo, lai nostiprinātu jaunā īpašnieka tiesības uz īpašumu ir vajadzīgs arī tiesas lēmums par īpašnieka ieviešanu īpašumā. Paralēli, vienmēr ir iespējams, ka vecais dzīvokļa īpašnieks vai īrnieki nav izvākušies no mājokļa un ir jāiesaista arī policijas palīdzība. Kopumā dalība nekustamo īpašumu izsolēs var būt ļoti izdevīga, jo īpašums tiek tirgots par krietni zemāku cenu, taču var gadīties daudzi zemūdens akmeņi. Lai sevi pasargātu no nepatikšanām, pirms īpašuma iegādes veiciet kārtīgu situācijas izpēti. Alternatīvs finansējuma avots dalībai izsolē varētu būt patēriņa kredīts līdz 7000 Ls uz laiku līdz 5 gadiem. Kredītu iespējams saņemt dažu dienu laikā, turklāt pat bez ķīlas. Savas iespējas jūs variet uzzināt, aizpildot pieteikumu kreditora mājas lapā (bez maksas).

Kā atrast nekustamā īpašumu izsoles?

Ja esiet nolēmuši izpētīt nekustamo īpašumu izsoles un to aizkulises, tad gatavojieties pavadīt šajā nodarbē vairākas stundas. Visplašākais izsolāmo īpašumu piedāvājums tradicionāli ir Latvijas zvērināto tiesu izpildītāju padomes mājas lapā, kur īpašumus iespējams šķirot pēc īpašuma veida, cenas un atrašanās vietas (novadu un pilsētu dalījums). Paralēli nedrīkst aizmirst arī pašvaldību nekustamo īpašumu izsoles, kā arī valsts uzņēmumu rīkotās izsoles. Tiesa pēdējās notiek gana reti.

Lai atrastu pašvaldību izsoles, meklētājā ierakstiet frāzi: “pašvaldību nekustamā īpašuma izsoles” papildus tam variet pievienot kādu noteiktu vārdu – Liepāja, Ventspils, Cēsis, Ikšķile, lai sašaurinātu un precizētu meklējumu rezultātus.  Vienlaikus ir vērts aplūkot šādas adreses:

Kā izvairīties no krāpniekiem?

Pieredze un publikācijas plašsaziņas līdzeklos liecina, ka laiku pa laikam nekustamo īpašumu izsolēs piedalās krāpnieki. Tie ir cilvēki, kas šķietami izrāda interesi par izsoli un satiekot potenciālos pircējus, kas ļoti vēlas iegādāties īpašumu (to var redzēt pēc izturēšanās) cenšas izspiest naudu. Kukulis tiek prasīts par atteikšanos no dalības izsolē, pretējā gadījumā draudot ar īpašuma pārsolīšanu vai cenas “uzskrūvēšanu”. Parasti tiek prasīti no 250 Ls līdz 1000 Ls, taču praksē summas apmērs ir atkarīgs no izsolāmā īpašuma cenas. Proporcionāli lielākas iespējas satikt krāpniekus ir piedaloties pašvaldību nekustamo īpašumu izsolēs, jo līdzdalības maksājums tajās reizēm nav vis 10%, bet gan 10 Ls – 100 Ls.

Tikt galā ar krāpniekiem var ļoti vienkārši. Pasūtiet viņus piecas mājas tālāk. Ja izsoles laikā viņi tiešām veic solīšanu, necentieties viņus pārsolīt. Krāpnieki ir pelnījuši, lai viņus pārmaca. Viņu bizness ir balstīts uz blefošanu un viņi nepavisam nav ieinteresēti pirkt īpašumu. Gadījumā, ja krāpnieki uzvar izsolē un atteiksies no pilnas izsolītā īpašuma cenas apmaksas, viņi zaudēs sākotnēji iemaksātos 10% vai mazāk, ja to paredz izsoles noteikumi. Ja tas notiks, jūs varēsiet iegādāties īpašumu jau pēc 1 vai 2 mēnešiem, jo tieši tik ilgs laiks ir vajadzīgs, lai tiktu rīkota izsoles otrā kārta.

Kopumā nekustamo īpašumu izsoles var būt izdevīgs veids, kā tikt pie kārotā īpašuma lētāk, taču tikai pie nosacījuma, ka ir veikti atbilstoši priekšdarbi. Ja pietrūkst nauda pirkumam, var noderēt aizdevums dalībai nekustamā īpašuma izsolēs.Dažus no variantiem, kas varētu palīdzēt iegādāties īpašumu variet aplūkot tepat AML.LV sadaļā patēriņa kredīti. Ja plānojat aizņemties, dariet to atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt  naudu savlaicīgi.