Kredīts nekustamā īpašuma iegādei

Kad apnicis dzīvot pie vecākiem, īrēt dzīvokli vai arī citu iemeslu dēļ vajadzīgs jauns mājoklis, ir pienācis pagrieziena punkts mūsu dzīvēs. Kredīts nekustamā īpašuma iegādei ir vajadzīgs gandrīz ikvienam Latvijas iedzīvotājam, jo iegādāties mājokli vien par saviem līdzekļiem spēj tikai retais.

Kas jāzina izvēloties kredītu nekustamā īpašuma iegādei ?

Šobrīd Latvijas komercbankas ir salīdzinoši pasīvas un ir gatavas aizdot naudu tikai tiem klientiem, kas 100% atbilst visām prasībām. Papildus tam no klienta tiek prasīts līdzfinansējums vismaz 10% apmērā no mājokļa iegādes summas. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja plāno pirkt dzīvokli vai māju par 50 tūkstošiem latu, tad pašam ir jāsakrāj 5 tūkstoši. Summa nav maza un daļa potenciālo kredītņēmēju izšķiras aizņemties naudu, lai iegūtu līdzekļus jau pieminētajam maksājumam.

Ja vajadzīgi vien pāris simti latu, tad nodrīgi var būt patēriņa kredīti, kuru procentu likmes ir augstākas nekā citiem aizdevumiem, taču pieejami daudz vienkāršāka. Maksimālā summa, ko šādā veidā vari iegūt ir 7000 Ls ar atmakas termiņu līdz 5 gadiem. Pieteikšanās kredītam noris internetā un nemaksā neko. Ja pieteiksies kredītam darba dienā, tad atbildi par aizdevuma pieejamību saņemsi jau, iespējams, pēc pāris stundām, bet ne vēlāk kā nākamajā darba dienā. (vairāk par šo iespēju vari uzzināt portāla sākumlapā)

Pašreizējos apstākļos klienti, kas gatavi aizņemties īpašuma iegādei ir uzskatāmi gan par drosmīgiem, gan trakiem vienlaikus. Daudzas Latvijā reģistrētās bankas šobrīd ir piesaistījušas milzīgus nerezidentu naudas līdzekļus un burtiski vārās naudā, taču ar aizdošanu īpaši nesteidzas. Ja finansiāli vari atļauties iegādāties jaunu mājokli, iespējams, ka šis ir labs brīdis, jo procentu likmes ir salīdzinoši zemas, tomēr pirms pieņemt lēmumu, izvērtē rūpīgi visas savas iespējas.

Situācijās, kad klienta ienākumi nav pietiekami, taču īpašumā jau ir dzīvoklis, māja, zeme vai mežs var izmantot arī kredītu pret nekustamā īpašuma ķīlu. Maksimālā aizdevuma summa atkarīga no ķīlas vērtība, taču reizēm var sasniegt pat 90% no ķīlas vērtības.

Galvenās prasības, izvērtējot klienta iespējas saņemt aizdevumu ir šādas – (a) regulāri, pietiekami augsti ienākumi vismaz pēdējos 6 – 12 mēnešus, (b) tīra kredītvēsture, (c) samērīgas kredītsaistības (ideālā gadījumā klientam nav kredītsaistības). Nekustamā īpašuma iegāde nekad nav viegls lēmums. Der atcerēties, ka tas ir ilgtermiņa ieguldījums, taču problēmu gadījumā aizdevējs var pieprasīt īpašuma pārdošanu par tirgus vērtību. Ja pārdošanas cena ir zemāka par parāda summu, aizņēmējs joprojām paliek parādā kreditoram. Šāds liktenis ir piemeklējis daudzus, kas aizņēmās pirms 2009. gada, bet krīzes laikā bija spiesti zaudēt savu nekustamo īpašumu, jo vienkārši nebija vairs darbs. Aizņemies atbildīgi.