Kredīti ārzemēs

Gandrīz katram no mums kāds no radiniekiem vai draugiem ir izceļojis ārpus Latvijas un dzīvo ārzemēs. Daļai no aizbraucējiem iet labi, pārējiem ne tik labi. Jebkurā gadījumā, paliekot uz dzīvi ārpus Latvijas ilgāku laiku, agri vai vēlu būs vajadzīgi kredīti ārzemēs. Tradicionāli aizdevumi ārzemēs strādājošajiem (ES valstīs) ir pieejami tāpat kā vietējiem iedzīvotājiem pie nosacījuma, ka ir (a) pastāvīgās uzturēšanās atļauja, (b) ir deklarēta dzīves vieta, (c) regulāri, pierādāmi ienākumi un (d) laba kredītvēsture.

Lai arī Latvijā kredītvēsturei tiek pievērsta aizvien lielāka uzmanība, taču to nevar salīdzināt ar standartiem, kas izveidoti vecajās Rietumeiropas valstīs. Šo zemju iedzīvotājiem katram ir savs kredītreitings (“creditscore“), kas atkarīgs ne tikai no ienākumiem un pagātnē veiktajām darbībām, bet arī no vecuma, dzimuma un pat dzīves vietas. Tā rezultātā pastāv salīdzinoši liela iespēja, ka piemēram, Vācijā aizņemties nevar neviens, kas dzīvo kādā no problemātiskajiem rajoniem, kur dzīvo, galvenokārt, imigranti.

Šajos apstākļos viens no aizdevumu veidiem, kas tiek izmantots aizvien biežāk visā Eiropā ir ātrie naudas aizdevumi internetā. Pakalpojums ļauj aizņemties papildus finanšu līdzekļus mazāk kā 1 darba dienas laikā arī tiem klientiem, kas kāda iemesla dēļ nevar aizņemties kredītiestādēs. Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju īpaši iecienīti ātrie aizdevumi ir Somijā un Norvēģijā, bet aizvien lielāku popularitāti iemanto arī Baltijas valstīs, Polijā, Melnkalnē, Gruzijā u.c. Protams, ātrie aizņēmumi nav lēti un daudzos gadījumos to gada procentu likme pārsniedz 100% vai 200% gadā, taču daļai aizņēmēju tā reizēm ir vienīgā izvēle.

Kad kredīti ārzemēs noder Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem?

Šķiet ikviens interneta komentāros vai sludinājumu serveros būs pamanījis sliktā latviešu valodā rakstītos piedāvājumus aizdot lielas naudas summas bez ķīlas. Nezināmais labvēlis parasti maskējas tikai aiz epasta, bet sola piešķirt kredītu ar ļoti izdevīgiem nosacījumiem. Neieslīgstot skaidrojumos varam uzreiz pateikt, ka šie piedāvājumi ir melīgi un to mērķis ir izkrāpt naudu no vientiešiem. Ja kaut mirki esiet tiem noticējuši, tad tūlīt pat labojiet šo kļūdu.

Citu valstu aizdevēji var izrādīt pretimnākšanu tikai tiem, kas atbilst ievadā norādītajiem kritērijiem. Ja ārvalstu uzņēmumi, tomēr neizrāda nekādu pretimnāksānu, tad kredīti ārzemēs strādājošajiem retās reizēs var būt pieejami arī Latvijā. Piemēram, Tu strādā ārzemēs, bet vienlaikus arī Latvijā un Tev ir tīra kredītvēsture, tad ātrie aizdevumi varētu būt pieejami arī Latvijā. Otrs variants – strādā ārzemēs, bet ir saglabāti sakari ar Latviju, t.sk. bankas konts, mobilais telefons un viss pārējais, kas vajadzīgs aizdevuma saņemšanai Latvijā. Abos variantos iespējas aizņemties ir salīdzinoši labas. Detalizētāk par šo iespēju saņemt kredītu ārzemēs strādājošajiem ir šeit. Jāņem gan vērā, ka katrā individuālā gadījumā iespējas aizņemties būs atšķirīgas, taču, iespējams, ir vērts mēģināt.

Pirms pieņemt gala lēmumu, rūpīgi izvērtē savu maksātspēju un finansiālās iespējas. Aizņemies atbildīgi.