Kādi ir riski ieķīlājot dzīvokli ?

Ieķīlāt dzīvokli, lai saņemtu naudu steidzamu vajadzību realizēšanai var likties vilinoši. Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu ļauj iegūt līdz pat 70, reizēm pat 90 procentiem no tā vērtības, taču ir kāds bet. Ikviens šāds darījums ir saistīts ar paaugstinātu risku un ir lietas, kas jāņem vērā pirms dzīvokļa ieķīlāšanas.

Mīts Nr. 1 – dzīvokļa ieķīlāšana ir droša

Jebkura banka vai kreditors labprāt aizdod pret dzīvokļa ķīlu, taču ir lietas, kam daudzi nepievērš uzmanību. Pirmkārt, aizdevējs ir tiesīgs jebkurā brīdī atprasīt visu naudas summu un/vai palielināt kredīta procentu likmes. Praksē šāds scenārijs nozīmē, ka aizņēmējs, nespējot segt augstākus maksājumus, var pāris mēnešu laikā zaudēt gan īpašumu, gan palikt parādā kreditoram. Parāds veidojas brīdī, kad kreditors pārdod īpašumu brīvā tirgū vai sev pietuvinātām personām par zemāku cenu nekā bija sākotnējā kredīta vērtība. Piemēri šādai iespējai nav tālu jāmeklē. Ar to saskārās vairāki desmiti vai pat simti tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kas kredītu bija ņēmuši pirmskrīzes periodā.

Mīts Nr. 2 – mājokļa ieķīlāšana ir lēta

Jā, aizdevums pret dzīvokļa ķīla vai mājas ķīlu ir lētāks nekā piedāvā ātrie kredīti vai patēriņa kredīti. Tajā pašā laikā arī risks ir lielāks. Ja negribi ieķīlāt dzīvokli, iespējams, var noderēt aizdevums pret auto ķīlu (skat. portāla sākumlapu) līdz 10 tūkstošiem latu. Konkrēta kredīta summa ir atkarīga no automašīnas vērtības, taču, ja tas nav vecāks par 20 gadiem, tas aizņemšanās iespēja ir salīdzinoši ļoti liela.

Kredīta izmaksas var samazināt situācijās, kad tiek izvēlēts ilgāks atmaksas termiņš. Jāmaksā katru mēnesi mazāk. Skan lieliski, taču praksē tas nozīmē, ka termiņa beigās kreditoram būsi samaksājis daudz vairāk nekā sākotnēji plānots. Vairumā gadījumu aizņēmēji pārmaksā divas vai pat trīs reizes. Aplūkojot kredītu no šādas perspektīvas tā izmaksas vairs nešķiet ne mazas, ne patīkamas.

Jāņem arī vērā, ka aizņemoties kredītu uz 30 vai 40 gadiem ne par ko nevar būt drošs. Paprasiet jebkuram vēsturniekam vai vienkāršam cilvēkam, vai viņš spēja prognozēt, kas notiks pēc 30 gadiem. Atbilde, visticamāk, būs noliedzoša. Šāda gaišreidzība nav pa spēkam nevienam. Vienalga, ko viņi arī teiktu. Krietni mazāki, taču reizē arī bez ķīlas aizdevumi ir apkopoti šī portāla sākumlapā.

Aizņemies atbildīgi un pirms aizņemšanās rūpīgi izvērtē savas vajadzības, maksātspēju un iespējamās izmaiņas ienākumos tuvāko gadu laikā.