Gada procentu likme formula

Kas ir gada procentu likme

Saskaņā ar Latvijas likumdošanu ātro kredītu un patēriņa kredītu uzņēmumiem ir pienākums savos līgumos norādīt gada procentu likmi. Šī likme ietver visas kredīta izmaksas gada laikā, izņemot iespējamās soda naudas, kas var rasties, ja aizņēmējs nepilda līguma nosacījumus noteiktajā termiņā. (Soda sankciju apmērs tiek rēķināts saskānā ar MK noteikumumiem Nr. 1219 “Noteikumi par patērētāju kreditēšanu” (28.12.2010.))

Svarīgi – aizdevējam kredīta kopējās izmaksās un līdz ar to arī gada procentu likmē ir jāiekļauj arī tādas izmaksu pozīcijas kā (a) komisijas maksa, (b) komisijas maksa, kas saistīta ar konta noformēšanu un uzturēšanu. Izņēmums – situācijās, kad konta atvēršana ir brīvprātīga un konta izmaksas ir skaidri norādītas kreditēšanas līgumā.

Kā tiek aprēķināta gada procentu likme ?

gada procentu likme

 

X – gada procentu likme;
m – kredīta izmaksu kopējais skaits;
k – konkrētās kredīta izmaksas kārtas numurs, tātad 1 <= k <= m;
Ck – izmaksājamā kredīta k daļas apmērs;
tk – gados un gada daļās izteikts starplaiks starp pirmo kredīta izmaksas datumu un katras nākamās kredīta daļas izmaksas datumu, tātad t1=0;
m’ – atmaksas vai izmaksu maksājumu kopējais skaits;
l – konkrētā maksājuma vai izmaksu maksājuma kārtas numurs;
Dl – maksājuma vai izmaksu maksājuma summa;
sl – gados un gada daļās izteikts starplaiks starp pirmās kredīta izņemšanas datumu un katra kredīta atmaksas maksājuma vai izmaksu maksājuma datumu.

Ko man kā patērētājam nozīmē Gada procentu likme ?

Ir pilnīgi skaidrs, ka neviens kredītņēmējs pats nerēķina gada procentu likmi. Tajā pašā laikā, zinot, ka aizdevēju pienākums ir iekļaut šo raksturlielumu savos līgumos, aizņēmēji var salīdzināt dažādu kredītu kopējās izmaksas. Attiecībā uz ātrajiem kredītiem ir vērts atzīmēt, ka gada procentu likme nereti pārsniedz 90% (neskaitot potenciālās soda sankcijas). Vienlaikus gan jāatceras, ka ātrais kredīts tiek ņemts īstermiņa vajadzībām un ir jābūt trakam, lai šo pakalpojumu izmantotu ilgtermiņā (uz 6 mēnešiem vai 1 gadu). Situācijās, kad vajadzīgs aizdevums uz ilgāku termiņu, iesakam izvēlēties patēriņa kredītus, kas vairumā gadījumu ir krietini lētāki.

Attiecībā uz ātrajiem kredītiem varam izmantot analoģiju ar taksometra pakalpojumiem vai velosipēda nomu. Maksa par šo pakalpojumu parasti ir salīdzinoši augsta. Brauciens no Rīgas centra līdz lidostai ar taksometru var izmaksāt 10 Ls, bet velo noma uz 1 dienu maksā sākot no 5 Ls. Gadījumā, ja mēs rēķinātu Gada procentu likmi velosipēdu nomai, tad nonāktu pie secinājuma, ka par tā izmantošanu gadā ir jāmaksā vairāk kā 1500 Ls. Cik šis rādītājs ir noderīgs, domājiet paši. Ja plānojat aizņemties, rūpīgi izvērtējiet savu maksātspēju. Aizņemies atbildīgi.

Tu vari uzzināt vairāk par likmes aprēķināšanas metodiku Patērētāju tiesību un aizsardzības centra mājas lapā.