Kredītu veidi

Kredītu veidi pēc savas būtības visi ir līdzīgi, bet detaļās ļoti atšķirīgi. Tas ir līdzīgi kā ar suņiem vai kaķiem. Tie var būt dažādās krāsās, atšķirties pēc izmēra un uzvedības, taču savā būtībā ir ļoti līdzīgi. Latvijā pieejamie kredītu veidi iedalās četrās kategorijās – (1) ātrie kredīti, (2) patēriņa kredīti, (3) kredīti nekustamā īpašuma vai auto iegādei un (4) kredīti pret ķīlu. Visi kredītu veidi ir salīdzināti aml.lv sākumlapā, taču raksta turpinājumā aplūkosim to galvenās raksturiezīmes.

Kredītu veidi Latvijā

Nr. 1 – Ātrie kredīti

Ātrie kredīti savu nosaukumu ir iemantojuši tieši dēļ vieglās naudas pieejamības. Kredītu 10 – 20 minūtēs var saņemt ikviens, kas atbilst kredītdevēju prasībām, turklāt bez ķīlas, galvotāja un papīra izziņām. Ātrie kredīti internetā pieejami no 18, biežāk 20 gadu vecuma un, ja vajadzīga summa līdz 200 Ls, tad to reizēm var saņemt bez procentiem un bez komisijas maksas. Maksimālā summa, ko ļauj saņemt ātrie kredīti ir 1000 Ls. Aizdevumiem virs 200 Ls komisijas maksas par kredīta izmantošanu ir sākot no 10% mēnesī. Ja vajadzīgs līguma termiņa pagarinājums, to var dabūt, taču tas ir maksas pakalpojums. Maksa par šo pakalpojumu svārstās no 12 līdz gandrīz 30 procentiem mēnesī. Ātrie kredīti ir izdevīgi tikai un vienīgi kā īstermiņa risinājums, situācijās, kad nauda vajadzīga steidzami. Ja neziniet, vai spēsiet atmaksāt naudu savlaicīgi, neaizņemieties.

Nr. 2 – Patēriņa kredīti

Patēriņa kredīti ietver sevī arī ātros kredītus, taču sniedz iespēju aizņemties krietni lielākas naudas summas, turklāt ar elastīgāku atmaksas termiņu, kas nodrošina zemākus ikmēneša maksājumus. Patēriņa kredīti ir izdevīgi situācijās, kad nepieciešams iegādāties sadzīves tehniku, auto vai veikt kādu citu lielāku pirkumu. Šobrīd patēriņa kredīti ļauj iegūt bez ķīlas līdz pat 7000 Ls uz laiku līdz 5 gadiem. Procentu likmes šim kredīta veidam sākas no 1,6% mēnesī. Pirms aizņemšanās ir vērts salīdzināt vaiarākus pieāvājumus, jo reālā dzīvē procentu likmes var atšķirties pat vairākas reizes.

Nr. 3 – Kredīti nekustamā īpašuma vai auto iegādei

Līdz ar ekonomiskās krīzes sākšanos Latvijā katastrofāli saruka izsniegto hipotekāro kredītu apjoms. Kredītu pieejamības ierobežošana automātiski samazināja nekustamā īpašuma cenas, jo to cilvēku skaits, kas var atļauties iegādāties mājokli bez kredīta Latvijā ir ļoti neliels. Neskatoties uz iepriekš minēto, komercbankas un virkne uzņēmumu, kas saņēmuši atbilstošas Patēriņa tiesību un aizsardzības centra licences joprojām izsniedz hipotekāros kredītus, taču procentu likmes vairs nav tik labvēlīgas kā agrāk. Tradicionāli visizdevīgākos noteikumus piedāvā skandināvu bankas, taču ne vienmēr. Ja plānojat aizņemties vairāk par 5000 Ls, tad rēķināties, ka kredīta atmaksai, visticamāk, būs nepieciešami 10 – 30 gadi. Tas nozīmē, ka aizdevēja izvēle ir jāveic ārkārtīgi rūpīgi, jo tieši šis lēmums ietekmēs visu jūsu turpmāko dzīvi.

Kredīts auto iegādei ir pieejams uz laiku līdz 5 gadiem, taču ne vairāk kā 90% no auto vērtības. Ja nepieciešami visi 100% no auto vērtības, tad var noderēt patēriņa kredīti. Naudas izlietojums netiek kontrolēts, taču procentu likmes vairumā gadījumu būs augstākas nekā piedāvā auto līzings vai kredīts automašīnas iegādei.

Nr. 4 – Kredīti pret ķīlu

Kredītu veidi ir dažādi, taču , ja vajadzīgi papildus naudas līdzekļi, kredīts pret ķīlu , bieži vien, ir visizdevīgākais. Piemēram, kredīts pret auto ķīlu ļauj aizņemties līdz pat 10000 Ls uz laiku līdz 3 gadiem. Savukārt kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu ļauj iegūt praktiski neierobežotu naudas daudzumu. Precīzs pieejamās  naudas daudzums atkarīgs no ķīlas vērtības, taču parasti netiek aizdots vairāk par 70% no ķīlas vērtības.

Aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt savlaicīgi. Kredītu veidi ir dažādi, taču katrai vajadzībai ir piemērots cits kredīta veids.